Kurucu Başkan

RIDVAN EGE

1925’te Denizli’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Denizli’de tamamladı. 1948 Mayıs’ında İstanbul Tıp Fakültesini Pekiyi dereceyle bitirdi. Bir yıllık Gülhane stajından sonra iki buçuk sene Erzincan’da altı ay Diyarbakır’da uçuş hekimi olarak hizmet yaptı.

Türkiye’de genel cerrah olduktan sonra Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlığı için 1955’te Amerika’ya Colombia Üniversitesi’ne gitmiştir. 1959’da Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı olarak yurda geri döndü.

Türkiye’ye dönüşünde Gülhane’de 1961 ‘de ilk kez kurulan Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Direktörlüğüne atandı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniğinde ki tek Ortopedi ve Travmatoloji öğretim üyesinin hastalanması üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla 5 sene süreyle Tıp Fakültesinde görevlendirildi.

1962 ‘de bir sene süreyle Harward ve Colombia Üniversitesi’nde çalıştı.

1968’te Fullbrigt Programı ile Amerika’ya Southern California ve Colombia Üniversitesi’ne El Cerrahisi için gönderilmiştir.

Ankara Tıp Fakültesi Dekanlığı, Ankara ve Gazi Üniversiteleri Senato Üyeliği ve Üniversiteler arası Kurul Üyeliği, Kazaları Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Ankara, Antalya ve Gazi Tıp Fakülteleri Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı, Birleşmiş Milletler 1981 Yılı Sakatlar Yılı Teknik Direktörlüğü, Dünya Sağlık Teşkilatı Danışmanlığı, Sağlık Bakanlığı Danışmanlığı, Kızılay Yönetim Kurulu gibi görevlerde çalışmıştır.Antalya ve Gazi Üniversiteleri Tıp Fakültelerinin kuruluşuna ve yasalarının çıkarılmalarına öncülük etmiştir.

Bugüne kadar 47.470 sayfa tutan 16’sı İngilizce, 111 kitap ve 316 araştırma ve çalışma yayınlamıştır. Yabancı dilde yayınlanan iki tıbbi derginin sahiplik ve editörlüğünü, iki derginin ise yardımcı editörlük görevlerini üstlenmiştir.

College of International Surgery, IFSSH (uluslararası el cerrahisi dernekleri federasyonu), FESSH( Avrupa El Cerrahisi Dernekleri Federasyonu), EFORT( Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Dernekleri Federasyonu) Yönetim Kurulu veya General Consoul ve SICOT International Commitee üyeliklerinde bulunmuştur. Japon El Cerrahisi Derneği Onursal Üyeliği ve  SICOT Direktörlüğü yapmıştır. MMOT( Akdeniz ve Ortadoğu Ortopedi ve Travmatoloji Birliği)’nin kurculuğunu ve 12 sene başkanlığını yapmıştır. 8 sene Uluslararası Kazalar ve Tıbbi Trafik Birliği (IAATM) Genel Başkanlığı yapmıştır.

2001’de iki bin kadar kişinin katıldığı 8.Dünya El ve Üst Ekstremite Kongresi Başkanlığı yapmıştır. 2005’te üç bine yakın meslektaşımızın katıldığı İstanbul’da ki 23.Dünya Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi Başkanlığını yapmıştır. Meslek hayatı boyunca ABD, Mısır, Japonya, Nairobi gibi 26 ülkeye konuşmacı olarak davet edilmiştir.

8 yabancı ülkeden bir çok madalya, plaket ve bilimsel kurulu onursal üyeliği verilmiştir. 1996 ve 2002’de Türkiye’nin En Başarılı Vakıf Başkanı Ödülü, 1996 ‘da Tübitak Hizmet Ödülü ve Dünya Tıbbına Hizmet Gerin Madalyası verilmiştir. 2002’de Türkiye’nin En Başarılı Vakıf Başkanı Ödülü, 1998’de Olimpiyat Komitesi Kariyer Dalı, “Fair Play” Bilim Dalı büyük ödülü, 2001’de Selçuk Üniversitesi Fahri Bilim Doktorası Unvanı verilmiştir. 2006’da Japon El Cerrahi Derneği (JSSH), tarafından Onursal Üye Unvanı verilmiştir. Dr. Rıdvan Ege kurmuş olduğu Ankara’da ki Ufuk Üniversitesi’nde Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Profesör Rıdvan Ege, kendisi, eşi ve kızı adına Ankara ve İzmir’de Anaokulu, İlkokul ve Anadolu Liseleri yaptırdı ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladı. Başkanı olduğu Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı’nın aracılığı ile Tıp, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen ve Edebiyat Fakülteleri ve 4 enstitüsü olan ve Ufuk Ege’nin bağışı dahil bazı binaları Rıdvan Ege’nin katkıları ile kurulan Dr. Rıdvan Ege Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi başta olmak üzere 1999’da  Ufuk Üniversitesi‘nin kurulmasına öncülük etmiştir.

Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı ve Türkiye Sakatların Rehabilitasyonu Vakfı, Türkiye Ortopedi ve Travmatoloji Derneği, Türk El Cerrahisi Derneği, Türk Modern Cerrahi Araştırma ve Eğitim Derneği gibi Sivil Toplum Kuruluşlarının kurucusu ve başkanı olan Ege, Trafik Güvenliği Yılı Bilimsel Kurul Başkanı olarak birçok ilde çeşitli etkinliklerde bulunmuştur.  Ulusal Türk Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi; Dr. Rıdvan Ege Teşvik Ödülü adıyla başarılı ortopedistlere ödül vermektedir.

 Türkiye'de ve dünyada önemli bilimsel çalışmalara imza atan Prof. Dr. Rıdvan Ege, yaşa bağlı sağlık sorunları nedeniyle, tedavi gördüğü hastanede 8 Haziran 2017 tarihinde 92 yaşında yaşamını yitirmiştir. 

ÜYE GİRİŞİGoogle Analytics Kodunu buraya koyun